Tammara Webber - KOLAY

Biraz elimde sürüklendi çünkü vaktim yoktu diyebilirim. 372 sayfalık bir kitap ve dört günde nihayet bitebildi. Ancak kesinlike çok çok çok güzeldi! Zaten young adult kitaplarını aşırı beğenerek okuyorum ve Kolay'ın da kitaplığımın güzel bir köşesinde yer bulduğunu içtenlikle söyleyebilirim.Kız karakter bazılarınıza göre biraz doğru gelmemiş olabilir fakat şahsımca 'işte budur' dediğim bir esas kızdı Jacqueline. Lucas'la adı konmamış beraberliklerinde ara sıra aklına üç yıllık eski sevgilisi Kennedy'nin gelmesi yanlış değil gayet doğaldı diyorum ben. Sonuçta ortada yeni sonlanmış bir ilişki/ hatta terk edilmiş bir genç kız ve daha önce hissedilmeyen duygulara davet eden yabancı bir genç adam var. ('Bir' adam mı? Yoksa birden fazla mı? Önemli sorulardan biri bence bu.) Ve en sevdiğim sahnelerden biri de... Artık Kennedy sayfasının tamamen kapandığını anladığı sahneydi. Yeni birisinin kalbinde olduğunu anladığı o an.

Lucas'tan bahsedecek olursam aklınıza gelebilecek en seksi genç adamlardan biri olmaya aday diyebilirim. Hafif hayalet gülümsemesi, içten tam gülüşü, resim yeteneği, insan analizleri ve gergin olduğunda verdiği tepkiler beni satır başlarında bile etkisi içine aldı, evet. Dudağındaki halka piercingi ve değişen duygu durumlarına göre o halkayla oynaması? Ah, okumadan ne dediğimi anlayamazsınız. Kimlik bilgilerinden bahsetmiyorum, fazla ipucu olmasın.

Olaylar genellikle bu esas kız ve esas oğlan üzerinde dönse de kız karakterin güçlü görünüşünün altında ne fırtınalar koptuğuna -ki bir bayan için aşırı olan olaylarla kaşı karşıya kalıyor- ve erkek karakterin geçmişinden gelenleri umursamazlık maskesi altında saklayışının aslında ne kadar acı çektirdiğine şahit olmak sizleri de sarsacaktır.

Tabii kitap dram değil. Öyle sahneler oldu ki kahkahalarımı bastıramadım. Sabaha karşı okuduğum saatlere denk geldiğindeyse de evdekiler uyanmasın diye ağzımı burnumu kapatmak zorunda kaldım.

Eğlenceli olduğu kadar dramatik sahneleri de başarıyla kaleme alan bir yazar, gayet güzel oturmuş bir kurgu, sağlam karakterler. Açıkçası kitap bittiğinde hem üzüldüm hem de yüzümde mayışık bir gülümseme vardı.

Yayınevinden kaynaklı problemler vardı tabii. Bunları da düzeltilmesi gerek bence. Bir çok yazım yanlışı ve çeviride hata fark ettim. İster istemez okuyucunun gözüne batan detaylar bunlar. Daha dikkatli olunmasını bir okur olarak rica ediyorum.

Çok fazla ayrıntıya girmek istemediğimi belirterek okuyun, okutun diyorum. :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder