AŞK HER ŞEYİ AFFEDER Mİ? - Burcu Büyükyıldız (Kitap Yorumu - KPiBT #4)
Dördüncü blog turumuzdan herkese selamlar! ♥ Nasılsınız, umarım keyifleriniz yerindedir? Şahsen ben ÇOK iyiyim ve yorumumu keyifle okumanızı diliyorum. :D Ayrıca kitapla ilgili bir bilginiz yoksa, yorumdan önce tanıtım ve ön okuma için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz. ♥ Her paragraf arasına kitabımızdan alıntılar da bırakıyorum. ♥

''Bu bir kafesse eğer... Benim kafesimdesin.''
Her şeyden önce bahsetmem gereken bir kısım var ki kitabın kapağına ba-yıl-dım! Yani neden bilemiyorum ama gerçekten gerek tasarımı, gerek içerdiği anlam, gerek küçük detaylar, gerekse renkler her ayrıntı çok fazla hoşuma gitti. Keza iç tasarım da öyle. Anlatılan ağız değiştikçe konulan o anlamlı semboller, bölüm kapakları... Ephesus Yayınları yine kalitesini göstermiş kısacası.

♛ ''Kucağımdaydı cennet. Bana yaklaşıyor, nefesi tenimi yakıp kavuruyor, parmak uçlarının yumuşacık dokunuşu kanımı kaynatıyordu. Cennet, beni günaha davet ediyordu. Ve ona duyduğum aşkın, hissettiğim tutkunun yarattığı çelişki de tam olarak burada başlıyordu.''

AHŞAM, turunu almak için çıldırdığımız bir romandı. Yazarımızın kalemine olan güvenimiz tam, karşımıza çıkartacağı eserden emin  ve tüm duygularımızı şaha kaldıracağına olan inancımız sonsuzdu. Ve ben kendi adıma söylemeliyim ki yanılmadım. Hatta yanılmamakla kalmadım, büyük bir şok içerisindeyim. Çünkü elime aldığım kitabın, son kelimesine kadar beni böylesine etkilemesi, beklentilerimi bile solda sıfır bıraktı.

 ''Bakışları sertti. O gözlerde bir şey hissettiğine dair belirti yakalayamamak ölümden beterdi.'' 

Duyguların bize aktarımı çok iyiydi. Üzüntünün dibine vurup ağladığım da oldu, mutluluktan kahkaha attığım da oldu, içimin titreyip tüylerim diken diken olduğu da. Yazarımızın ikinci kitabı BGG için hep 'özel' derdim ama doğruyu söylemek gerekirse Demir ve Burcu çok daha özel bir yere tahtlarını kurdu. AHŞAM, ''Kızım depresyona mı girdin, bu ne hâl böyle?'' tepkilerini almamı sağladı.

''Dizlerimin üzerine çaresizce çöktüm. Sırtımı duvara yaslayıp öylece yerde otururken, kulaklarıma fısıldanan hatıra sesin, bedenimde dolaştığını hissettiğim emanet dokunuşların varlığını anımsıyordum. Kulaklarımı tıkamak, tenimden onun dokunuşlarını sonsuza dek silmek istiyordum. Küçüğüm diyen sesini ise duymamayı diliyordum.''

∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝

''Bir gizemin peşinde olduğu yolda, tutkunun ateşine adım atan güçlü bir adam...''
Demir Aras... Yakıp yıkan, paramparça eden ve bir kadına her duyguyu tek bir bedende yaşatabilen tek adam o. Her şeyi doruklarda yaşayan ve yaşatan, sevdiği kadar kıran, kırdığı kadar şefkatle saran, şefkatle sardığı kadar da harlayıp kavuran bir ateş parçası. Demir ile herhangi bir duygunun ortası yok, hep zirveler. Kıskançlık, sevgi, öfke, tutku, aşk... Demir, o kıskançlık ve öfke nöbetleri ile beni çileden çıkarabilen ama şefkati ile de kalbimi tekleten sınırı olmayan bir erkek.
Bu kadar yüceltmeme aldanmayın sakın. Öyle sahneler vardı ki bizzat nefret ettim. Öfke ve kıskançlığın gözünü kör etmiş haline ben bile lanet okudum.
Fakat bu süreç o kadar da uzun süremedi. Aşkın tehlikeli kusurlara bulanmış hali Demir Aras ancak o kusurlar her ne olursa olsun, size düşen yine de o adama hayran kalmak oluyor.

''Bu akşam hep güldün. Gülüşünü seviyorum.''... ''Bu akşam gözlerinde masmavi, büyüleyici ışıltılar vardı. Mutlu olmanı seviyorum.''...''Bakmaya doyamadığım yüzünde hep gamzelerin vardı bu gece. Gözlerimi senden alamadım. Gamzelerini seviyorum.''

''Öpüşü nazik olsa da beni etkileyen bu değildi. Kalbimi kafesinde ters döndüren, ellerimi öperken gözlerini kapatışı ve tenimin kokusunu içine çekişiydi.''

∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝

 ''Sırlarını, güzelliğinin ve cesaretinin ardına saklayan genç bir kız...'' 
Burcu Doğan, sırlarla ve kendi içinde yaşadığı korkularla bezenmiş bir karakter. Gözlerinden hissettiği her duygu açık bir kitap gibi okunabilse de, asla anlatmadığı, kimseyle paylaşmadığı o sırları her geçen gün daha da artıyor. Açıkçası Burcu'ya duyduğum kızgınlığın haddi hesabı yoktu. Sanırım gerçekten karşımda olsa, kitabı kafasına bile geçirebilirdim. ''Ya artık anlatır mısın her şeyi şu adama?!'' diye bağırdığım zamanları da bilirim... Fakat gelin görün ki bu kızgınlığım sadece anlık olarak kaldı hep. Burcu, sırlarının altında yatan sebepleri öyle derin bir şekilde bizlere sundu ki, naifliğine hayran kaldım. 
Demir'in ''Tanrıçam,'' olarak adlandırdığı kadar da var. Adeta bir ateş parçası. Yeri geldiğinde tutkulu bir âşık, yeri geldiğinde ise şefkatle sarılmaya muhtaç minicik bir kadın. Çok fazla narin. Ancak narinliğinin altında; Burcu Büyükyıldız'ın yazdığı en güçlü kadın karakterlerden biri de. Bir adamı hiçliğe sürükleyen yola adım attırtabilecek kadar güçlü. Onu tam anlamıyla tarif edebilecek bir kelime bulamıyorum. Her duygudan, her özellikten birer parça taşıyor.

 ''Ben senden hiçbir zaman benim için canını vermeni beklemedim. Sadece beni kırıp dökmeden sev istedim.'' ∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝

 ''Ve can yakan kıskançlığın kıyısında, tutku dolu, hırçın bir aşk...''
Karakterler öfkeli, hırçın, tutkulu; delicesi, gözleri kör olurcasına âşık ve ikisi de birbirlerine yok edebilecek güçlere sahip. 'Tutku dolu bir aşk' yazısını hakkıyla sırtında taşıdığı da herkes tarafından bilinmeli. Aşk ve salt şehvet arasındaki o ince ipte bir an bile sendelemeden yürüyebiliyor Burcu Büyükyıldız. Demir ve Burcu için o birliktelikler hiç az gelmiyor ancak okuyucuyu irite edecek boyuta da asla ulaşmıyor. Çok müthiş bir denge.

''Eğer sevişmelerimiz cennetse, bu senin sayende... Bu tutkunun adı ancak seninleyken sevme ve sevişme.''


Okuduğunuz her paragrafın sizi şaşkınlığa sürükleyeceğine inandığım, daha önceleri pek de şahit olabileceğiniz türden, klasik bir roman olmadığına bahse girebileceğim ve hem mutluluğu, hem de hüznü en dip noktalarda yaşayacağınıza emin olduğum bir aşk hikâyesi.
Ve asıl olay şu ki, bu hikâyede ''haklı ve haksız taraf'' kavramı yok. 

''Yeter artık, Demir! Ben sevdiğim kadınım ya hani... Küçüğünüm ya... Artık beni bu kadar incitme!''

''Gözlerinden sel misali yaşlar akıp giderken, içimden ona uzanmak, kollarımda sarmak, içindeki tüm hüznü çekip almak geçti. Direndim.''

''Beni, seni affedemeyeceğim kadar çok kırgınlıkla tek başıma bırakma.''


Yazarımızın kendini her kitapta daha da geliştirdiğini, cümlelerinin daha da yoğun ve etkileyici bir hale büründüğünü, bu yolda attığı her adımın günbegün sağlamlaştığını görmek; ilk kitabından beri çok yakın takipçisi olan bizleri çok fazla gururlandırıp mutlu ediyor açıkçası. Bundan sonraki yazı hayatında kendisine başarılar diliyor ve çıkacak her kitabını sabırsızlıkla beklediğimi belirtiyorum.

''Yalan mıydı?'' diye fısıldarken, yaşadıklarıma inanamıyordum. Öfke ve kırgınlık birbirine karışıyor, kaçıp kurtulacak yer bulamıyordum. ''Yalan mıydı, Allah'ın cezası?'' diye bağırdım ve tek hamlede tuvalet aynasının önündeki her şeyi yere savurdum. Ellerimi yüzüme kapatıp hıçkırıklarımı serbest bırakırken, artık kendimi tanıyamıyordum.

Okumamış herkesin okumasını tavsiye ederim. Eğer tereddütte kaldıysanız, hiç beklemeden sepetinize ekleyin derim! ♥ Yorumumun sonuna, kitabımıza çok uyduğunu düşündüğüm Osman Çeviksoy'un bir alıntısını da bırakıyorum. Kendinize iyi bakın, turumuzun son gününde, AHŞAM Playlist'inde görüşmek üzere. ♥ 

''Önce ellerimi tutmalıydın. Sonra gözlerin                       
 gözlerimle buluşmalıydı. Gözlerimdeki hüznü
mutlaka görmeliydin. Islak yanaklarım yüre-
ğini titretmeliydi. 'Ağlama' demeliydin. 'Ağ-
larken bile güzelsin ama, n'olur ağlama. Asıl 
beraberlik bedenlerin değil yürekle-
rin yakınlığıdır. Dünyanın öte ucuna da git-
sem yüreğim seninle kalacak ağlama.' deme-
liydin. Yahut beni birazcık teselli edecek baş-
ka sözler söylemeliydin. Sevgilin olmasam da 
sevgilinmişim gibi bakmalıydın.'' Gözlerinin 
hatıra defterine beni özetleyen bir fotoğraf 
yerleştirmeliydin. 
(Osman Çeviksoy)


        ∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝∝
 

6 yorum:

 1. Nasıl da duygularıma tercüman olan bir yorum.😍😍Gerçekten harika bir kitap!Okumayanlar çok şey kaçırıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim bebeğiiim, çok mutlu oldum beğenmene ♥ Evet, bence de kaçırıyorlar! :D

   Sil
 2. Cezayir Menekşesi yorumunda da bu güzel sözleri görmek istiyorum kanayan cezayir menekşem çok güzel bir yorum olmuş

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya ahahahaha :D Bak ona söz veremiyorum maalesef :D Çok teşekkür ederiim! Beğenmene çok sevindim :* <3

   Sil
 3. uğraşmana değmiş ya

  YanıtlaSil